Czas: 02:34

Odsłony: 38 446

236 23

Dodany: 2014-05-23 16:33:03

Autor: Piotr Zylbert

Kategoria: Muzyka

Stanisław Moniuszko (Musical Artist)Prząśniczkahejnał łodziPiotrkowska Street (Location)Przaśniczka marek i wacek

Prząśniczka - Moniuszko - Live Funky Version on Yamaha moXF6 by Piotr Zylbert (HD)My New Remix: http://www.youtube.com/watch?v=c4qVXmkZ4cE
Popcorn: http://www.youtube.com/watch?v=YASYgWOUb5Q
Prząśniczka - pieśń skomponowana przez Stanisława Moniuszkę na głos i fortepian do słów Jana Czeczota. Jej transkrypcję na fortepian wykonał polski kompozytor Henryk Melcer-Szczawiński. Bardzo popularne było wykonanie Prząśniczki przez duet fortepianowy "Marek i Wacek", które tak naprawdę zainspirowało mnie do nagrania "zmodyfikowanej" wersji Funky... ;)

Utwór wykonany "na żywo" na syntezatorze Yamaha moxf6, dzięki trybowi "performance", który pozwala na grę podobną, jak na keyboardzie. Akompaniament stanowią 3 ścieżki - sekcja perkusyjna, basowa oraz wypełniająca + linia melodyczna, jako 4 ścieżka. Jest to amatorska i "swobodna' interpretacja tego nagrania ;)
Zapraszam do posłuchania :)
Piotr.

Dodatkowe infroamcje nt. "Przaśniczki"
Od 29 lipca 1998, dzięki inicjatywie łódzkiego radnego Andrzeja Jędrzejczaka (ówczesnego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej), "Prząśniczka" została oficjalnym hejnałem Łodzi i jednym z miejskich symboli. Hejnał grany jest codziennie na trąbce, o godzinie 12:00, z okna Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 106 (do 8 września 2011 z balkonu budynku nr 104, pałacu Juliusza Heinzla). Melodia rozbrzmiewa również o pełnej godzinie jako dźwięk zegara z wieży dawnego Ratusza Miejskiego przy placu Wolności.

Łódź już wcześniej kojarzona była z "Prząśniczką". W 1973 -- podczas obchodów 550-lecia nadania Łodzi praw miejskich -- narodził się pomysł grania tego sygnału muzycznego z wieży dawnego ratusza. Przez wiele lat również łódzki oddział telewizji używał "Prząśniczki" jako charakterystycznego sygnału swojej stacji. Do niedawna, jako tło muzyczne planszy wywoławczej na początku programów lokalnych w TVP2, wykorzystywana była mocno zmodyfikowana, nowoczesna wersja tej melodii.

Hejnał Łodzi wykonywany jest na zmianę przez Włodzimierza Miszczaka i Piotra Grabowskiego z Orkiestry Dętej MPK. Utwór wykonywany jest dwukrotnie -- najpierw trębacz gra zwrócony w stronę placu Wolności, a później w przeciwnym kierunku -- do placu Niepodległości.

Utwór jest wygrywany również codziennie o 12.00 przez kuranty zegara umieszczonego na budynku Urzędu Miasta w Żyrardowie.

Tekst piosenki:

1.U prząśniczki siedzą jak anioł dzieweczki,
przędą sobie, przędą jedwabne niteczki.

Ref.:

Kręć się, kręć wrzeciono,
wić się tobie wić!
Ta pamięta lepiej,
czyja dłuższa nić!

2.Poszedł do Królewca młodzeniec z wiciną,
łzami się zalewał, żegnając z dziewczyną.

Ref.:

Kręć się...

3.Gładko idzie przędza wesołej dziewczynie,
pamiętała trzy dni o wiernym chłopczynie.

Ref.:

Kręć się...

4.Inny się młodzieniec podsuwa z ubocza
i innemu rada dziewczyna ochocza.

Ref.:

Kręć się, kręć wrzeciono,
prysła wątła nić,
wstydem dziewczę płonie,
wstydź się, dziewczę, wstydź!

Czyli piosenka o "zdradzie"... ;)

Facebook